fbpx
my-google-buisness-blog

Google My Business’taki sıralamanızı yükseltmek istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyor musunuz?

Bir Google My Business hesabı oluşturmak, rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza, müşterilerinizin güvenini kazanmanıza, web sitesi trafiği ve satışlarınızı artırmanıza ve çok daha fazlasını başarmanıza yardımcı olabilir. 

Peki, Google’da nasıl üst sıralara çıkabilirsiniz?

Google My Business’taki sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacak SEO çözümleri için bize ulaşabilirsiniz.

1. Google’ın İstediği Tüm Bilgileri Doldurun

Google’ın istediği tüm bilgileri doldurmak, Google My Business’ta daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Google My Business sayfanızı oluşturduğunuzda, konumunuz, çalışma saatleriniz ve iletişim bilgileriniz gibi işletmenizle ilgili bazı temel bilgileri doldurmanız istenecektir.

Bu bilgileri siz doldurmazsanız, rakipleriniz de dahil olmak üzere başka birinin doldurması muhtemeldir. Tüm verileri doldurmamak, yanlış bir listelemeye ve hoşnutsuz müşterilere yol açabilir.

Müşteriniz, rakibiniz vs yukarıda bahsedilen bilgileri doldurabilir ve Google bu değişiklikler ile ilgili size bilgi vermeyebilir. Bu nedenle, yalnızca bu bilgileri doldurmanız değil, aynı zamanda her şeyin doğru ve güncel olduğundan emin olmak için Google My Business sayfanızda düzenli olarak oturum açmanız çok önemlidir.

Neyse ki, bilginiz olmadan herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığını anlamak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken sayfanızın “Google Güncellemeler” bölümüne gitmek ve “Güncellemeleri İncele” kısmına tıklamak. İşletmenizle ilgili herhangi bir yanlış bilgi varsa, hemen kaldırabilir ya da bilgileri güncelleyebilirsiniz.

2. Google Yayınları Oluşturun

Google yayınları, Google My Business girişinizin yanında görünen mini reklamlardır. Yayınlar, reklam vermek zorunda kalmadan işletmeniz hakkındaki bilgileri hedef kitlenizle paylaşmanıza olanak tanır.

Bu gönderileri yeni bir ürün veya hizmeti öne çıkarmak, yaklaşan bir etkinliği duyurmak veya özel teklifleri paylaşmak gibi birçok şekilde kullanabilirsiniz. Google yayınlar ücretsizdir, görünürdür ve kolayca oluşturabilirsiniz. 

Bir yayın oluşturmak için Google My Business kontrol panelinize giriş yapmanız ve sol tarafta bulunan “Yayınlar” kısmına girmeniz yeterlidir. Bir Google My Business yayını oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

*Kısa ve öz Bilgiler Kullanın: Google 1500 karaktere izin verir ancak siz gönderilerinizi 150 ila 300 kelime arasında tutmaya çalışın

*Fotoğraf ve Video Kullanın: Görsel gönderiler kullanıcıların aklında daha çok kalacaktır, bu nedenle iyi ve açıklayıcı bir metin ile destekleyeceğiniz yüksek kaliteli bir fotoğraf veya video daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

*CTA’nızı ve Açılış Sayfanızı Optimize Edin: Kullanıcılara daha sonra ne yapacaklarını söyleyen bir harekete geçirici mesaj düğmesini gönderinize eklemeyi unutmayın. CTA’nın kullanıcıları optimize edilmiş bir sayfaya yönlendirdiğinden emin olun.

Google’ın yayınlama kurallarına uyan ilgi çekici Google Gönderileri oluşturmak ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3. İncelemeleri Yönetin

Google My Business’ın bir başka harika yönü de, insanların markanız hakkında yorum bırakabilmesidir. Olumlu eleştiriler almak, işinizi büyütmenin en iyi yollarından biridir.

Araştırmalar, tüketicilerin %97’sinin yerel hizmetlerden faydalanmadan önce yorumları okuduğunu gösteriyor. Ek olarak, tüketicilerin %93’ü bir işletmenin iyi bir itibara sahip olup olmadığına incelemelere dayanarak karar veriyor.

Google’ın en güzel yanı, işletme sahiplerini müşterilerinden inceleme yorumu istemeye teşvik etmeleridir. Google’ın yönergelerine uyduğunuz sürece, müşterilerden sayfanıza yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz. 

Ayrıca, biri olumlu ya da olumsuz bir yorum bıraktığında, ona yanıt vermeniz kullanıcıların gözünde olumlu bir etki bırakacaktır. Olumlu bir eleştiriye yanıt verirken, hızlı, açıklayıcı ve özgün olun. Teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.

Tahmin edebileceğiniz gibi olumsuz yorumlara yanıt vermek biraz daha zor. Her şeyden önce, olumsuz bir eleştiri alırsanız unutmayın ki, dünyanın en iyi işletmeleri bile ara sıra kötü eleştiriler alır, bir kişinin görüşü işinizin düşmesine neden olmaz.

Olumsuz bir incelemeye yanıt verirken, kişiye işletmenizle ilgili kötü bir deneyim yaşadığı için çok üzgün olduğunuzu söylemeniz, hızlı ve kibar yanıt vermeniz işletmenizin faydasına olacaktır. Sorunu daha fazla çözmek isterseniz iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. 

4. Yüksek Kaliteli Fotoğraflar Kullanın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, fotoğraf veya videolu gönderiler kullancıların daha çok ilgisini çeker. Sayfanızda yüksek kaliteli fotoğraflar göstermek, Google My Business’taki sıralamanızı artırmanıza, işletmenizi müşterilerinize en iyi şekilde sergilemenize ve markanız ile insanlar arasında bir bağ kurmanıza olanak tanır. 

Google My Business sayfanız için geniş bir fotoğraf yelpazesi seçtiğinizden emin olun; işletmenizi doğru anlatan, kaliteli ve yeteri kadar fotoğraf kullanın. İşletmenizin iç ve dış fotoğraflarının yanı sıra ürün ve hizmetlerinizin fotoğraflarını da göstermelisiniz.

Örneğin, bir restoranınız varsa, menü öğelerinizin her birinin fotoğraflarını paylaşın. Bir manikür salonunuz varsa, oje seçeneklerinizin fotoğraflarını ve tırnaklarını yaptıran müşterilerin fotoğraflarını sergileyebilirsiniz.

Google My Business’ta Yerel Sıralamanızı Yükseltmeye Hazır mısınız?

Bu kılavuzda yer alan ipuçlarını, Google sıralamanızı yükseltmek için kullanabilirsiniz. Siz farkına bile varmadan, bu ipuçları sayesinde arama sonuçlarında markanızı üst sıralara taşıyacaksınız.

İşinizi büyütmenin ve Google’da en üst sıralarda olmanın daha fazla yolunu arıyorsanız, hizmetlerimiz hakkında bizimle iletişime geçin.