fbpx
influencer marketing blog feature image

Markanız farklı pazarlama stratejileriyle ilgili mi? Reklam bütçenizin ne kadarlık bir kısmını influencer marketing için ayırıyorsunuz?  Son yıllarda popülerliği hızla artan bir sektör olsa da bazı markalar için Influencer marketing hala çekince ile yaklaşılan bir alan. 

Instagram tek başına yaklaşık bir milyar aktif kullanıcıya sahip olsa da ve Facebook ortalama bir hesap sahibinin günde yaklaşık 2,5 saatini platformlarında geçirdiğini açıklasa da, birçok marka influencerlara bütçe ayırmaktan hâlâ çekiniyor. Ancak, eMarketer’ın yaptığı bir araştırmaya göre, bu yıl Influencer marketing harcamaları üçte bir oranında artacak ki bu sektördeki en yüksek büyüme demek. Rekabetin içinde olmak ve güncel kalmak için bir şekilde bu gemide olmalısınız.

Influencer marketing konusundaki tereddüt, genellikle iki şeyle ilgilidir. Birincisi, doğrudan yatırım getirisi başarısını göremedikleri  birçok pazarlama yöneticisi bunu hala daha riskli bir seçenek olarak görüyor. İkincisi, influencerları ve platformlarını doğru anlamak ve sürekli yenilenen bir dünyada güncel kalmak herkes için mümkün olamayabiliyor. 

Markanız için doğru reklam stratejisi belirlemek, doğru kreatifi oluşturmak, doğru mecra ve influencerla çalışmak elbette faydalı olacaktır. Ancak trendleri takip etmiyorsanız, sosyal medya metriklerine hakim değilseniz  doğru influencerı bulmak pek de kolay bir görev değildir. Trendler gibi influencerların popülerlikleri de yükselir ve düşer. Doğru ürün, doğru Influencer ve takipçi kitlesi karışımını bulmak profesyonel değilseniz riskli bir iştir. 

Influencer pazarlamayı sizin için biraz daha basitleştirmek için buradayız. Yatırım getirisi her zaman geleneksel pazarlama ile aynı şekilde ölçülemese de, uzun vadeli marka bilinirliği, sadakat ve satın alma kararları üzerinde büyük etkileri olabilir.

Influencer Pazarlama Markaları Nasıl Etkiliyor?

Reklam her marka için zorunludur. Outdoor, dijital, baskı… Hepsi yukarıda listelediğimiz üç şeyi yapabilir. Ancak bunu her zaman influencerların yapabildiği güvenilirlikle yapamayabilirler.

Televizyonda size bir üründen bahseden bir oyuncu gördüğünüzde nasıl hissettiğinizi düşünün. Peki arkadaşınız size aynı üründen bahsettiğinde? 

Neredeyse hepimiz bir ürün satın alırken kullanıcı yorumlarına ihtiyaç duyuyoruz. Seçtiğimiz restoranın Google’da kaç yıldızı var? İnsanlar Trendyol’daki bir ürün hakkında ne yorum yapmış? Ürünün YouTube’da  inceleme videosu var mı? 

İnfluencer pazarlama, tüketicilerin markaları ve ürünleri filtrelemek için kullandığı araçlardan sadece bir tanesidir. Güvenilir bir arkadaş olmayabilir, ancak bir influencer bir ürünü övüyorsa takipçileri buna inanır, değil mi? Ürünü paylaşıyorlar, bir nevi kendi isimlerini ürüne ekleyerek aslında ürüne kefil oluyorlar, bunu bir şekilde takipçilerine yardım etmek için yapıyorlar ya da kesinlikle öyle gözüküyorlar. Paylaşmaları için bütçe aldıkları belli olsa bile, yine de daha kişisel hissettiriyor. 

Influencer marketing bir nevi kulaktan kulağa pazarlamadır. Ancak markanız için yanlış influencer ile çalışmak da, paranızın boşa gitmesine hatta markanızın zarar görmesine bile sebep olabilir.

Doğru Influencerlar Nasıl Bulunur?

Özgün

Influencer pazarlamanın en büyük avantajlarından biri, daha kişisel hissettirmesidir. Asıl olay en büyük takipçi kitlesini değil, markanıza gerçekten inanan ve bu duyguyu başkalarıyla paylaşabilen kişileri bulmakla ilgili.

Gündelik ve Doğal

Tıpkı özgünlük gibi, daha fazla story ve post paylaşımı daha çok ve olumlu geri dönüş demek değildir. Paylaşımın, para için yapılmış ve zorlama bir reklam gibi karşılarına çıkmasını kimse istemez.

İşbirliği

Influencerlar, takipçileriyle nasıl iletişim kurdukları ve ürününüzü takipçilerine nasıl tanıtırlarsa daha olumlu sonuç alacakları konusunda markaya çok şey sunabilir. Takipçi kitlesini sizden daha iyi tanıyan influencerı dinleyin ve reklamınızı paylaşmanın en iyi yolunu birlikte bulun ya da bu işi sizi tanıyan bir ajansa bırakın.

Gerçekçi Hedefler

Her pazarlama türünde olduğu gibi, nihai hedefinizi belirlemek önemlidir. Hedefiniz satışları artırmak mı, marka bilinirliği kazanmak mı, sosyal medya takipçi sayısınızı ya da web site trafiğinizi arttırmak mı yoksa başka bir şey mi? Bir reklam, markanız için her şeyi etkili bir şekilde yapamaz ve herhangi bir influencerın tek bir gönderiyle (hatta birkaç gönderiyle) her şeyi yapması beklenmemelidir.

Genel olarak, influencer marketinge nasıl başlarsanız başlayın, uzun vadeli planlar ve hedefler belirlemek yararlıdır. Özellikle marka sadakati veya yeni takipçiler arıyorsanız. Evet, işler viral hale gelebilir ve sayılar katlanarak artabilir. Ancak aksi durumlar da yaşanması olası. Size tavsiyemiz: Sürece güvenin. Deneme yanılmanın doğru uyumu bulmanın bir parçası olduğuna güvenin.