fbpx
icerik-pazarlama-feature-img

Küresel çapta bir salgın olan Covid-19 pandemisi ile birlikte son iki yıldır tüketici davranışları büyük oranda değişiklik göstermiştir. Pandeminin etkileri halen sürerken markaların uyguladığı dijital pazarlama planları da günden güne farklılık göstermeye devam etmektedir. 

İçerik pazarlaması bu dönemde markaların dijital mecralarda öne çıkmasını sağlamak ve rakiplerinin aralarından sıyrılmak için kullanmaları gereken en önemli araçlardan biridir. İçerik pazarlaması yoluyla markalar fotoğraf, video, infografik, e-kitap, podcast gibi farklı içerik türlerini kullanarak dijital platformlar üzerindeki görünürlüklerini artırabilir ve tüketicilerini potansiyel birer müşterileri haline getirebilirler. 

Sektör farketmeksizin tüm markaların içerik pazarlama stratejilerine hakim olması onları bir adım öne taşıyacaktır. Bu noktada birçok markanın içerik ajanslarından destek aldığını söyleyebiliriz. Radika team’de profesyonel içerik ekibi ile markanızın dijital dünyada büyümesine katkıda bulunacak İzmir merkezli ajanslardan biridir.

2021 İçerik Pazarlaması Verileri Bize Ne Söylüyor?

Pandemi ile birlikte kitlelerin dijital medya platformları üzerinde zaman geçirme oranları büyük oranda artış göstermiştir. Buna bağlı olarak 2021 yılında Türkiye’de içerik pazarlamasına olan ilgi de yükselmiştir. 

Online içerik platformu icerik.com’un hazırladığı 2021 İçerik Pazarlaması Raporu’na göre  şirketlerin %81,7’si Covid-19 pandemi döneminde içerik pazarlaması çalışmalarına öncesine göre daha fazla bütçe ve vakit ayırdığını söylüyor. 

Rapora göre içerik pazarlamasının en aktif kullanıldığı mecra ise Instagram. Firmalar, son dönemin popüler sosyal medya mecrası Instagram üzerindeki içeriklerinden %59,8 oranında dönüş aldıklarını belirtiyor.

Etkileşimli İçerikler İle Takipçilerinizin Dikkatini Çekin

Markanızın hikayesine uygun olabilecek etkileşimli içerikler ile hedef kitlenize yeni bir deneyim sunabilir; eğlenceli, bilgilendirici ve tüketiciye fayda sağlayabilecek içerik türleri ile hedef kitlenizin dikkatini çekerek onların aklında kalıcı bir etki bırakabilirsiniz. Bu noktada markanızın hikayesini benimseyen bir ajans ile çalışmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Özellikle sosyal medya platformları üzerinde yapacağınız bilgi yarışmaları, anketler, testler ile hedef kitlenize sorular sorup onları markanızın dijital pazarlama süreçlerine dahil ederek  markanıza olan ilgiyi canlı tutabilirsiniz. 

Günden güne değişen dijital medya süreçlerine ayak uydurabilmek için etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak artık neredeyse zorunlu hale gelmiş durumda. Radika team olarak profesyonel sosyal medya ve dijital pazarlama ekibimiz ile markanız ve hedef kitleniz arasında bir köprü oluşturmaya hazırız. Eğer sizde markanızı rakiplerinden ayırmak ve özgün içerikler ile hedef kitlenizin dikkatini çekmek istiyorsanız bizi arayın.